Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/uno637/public_html/index.php on line 155

Warning: number_format() expects parameter 2 to be long, string given in /home/uno637/public_html/coins_show.php on line 129

Erikoiseurot - YK:n juhlaraha - Suomi - 2005



Erikoiseurot Suomi 2.00
Klikkaa suuremmaksi!
Maa Nimellisarvo Vuosileima
2 euroa 2005
 
Kokonaislyöntimäärä  Kategoria

Warning: number_format() expects parameter 2 to be long, string given in /home/uno637/public_html/coins_show.php on line 297
kpl








Lisätietoja / kuvaus kolikosta
Kolikko on lyöty Yhdistyneiden Kansakuntien (UN, United Nations) perustamisesta kuluneen 60 vuoden sekä Suomen 50-vuotisen YK-jäsenyyden kunniaksi. Kuvassa on osa rauhankyyhkyä kuvaavasta palapelistä. Kolikko tunnetaan myös nimellä "Pala palalta" ja sen on suunnitellut taiteilija Tapio Kettunen. Julkaistu 10/2005.

Kokonaislyöntimäärästä 800 000 kpl laskettiin liikkeelle normaalien rahahuollon kanavien kautta ja noin 1 milj. kpl suomalaisten liikepankkien kautta. Loput rahoista julkaistu mm. erilaisissa rahasarjoissa. Lisäksi yksityishenkilöt pystyivät ostamaan yksittäisen kolikon tai 25 kappaleen rullan Suomen Pankin pääkonttorista tai Monetan myymälästä.





Haku sivustolta

Uusimmat uutiset

Muut sivustot